۰

هیچ کالایی در سبد خرید شما وجود ندارد

آسیب دیدگی کشاله ران

یکشنبه 4 مهر 1395

کشيدگي کشاله ران

آسیب دیدگی کشاله ران - یا کشیدگی عضله ران - به دلیل فشار زیاد روی عضله کشاله و ران بوجود می‌آید. اگر این ماهیچه‌ها خیلی زیاد و یا خیلی ناگهانی کشیده شوند، امکان کشیده شدن بیش از حد و یا پاره شدن آنها وجود دارد.

کشیدگی کشاله ران بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که ورزشهایی انجام می‌دهند که ورزشکار باید زیاد بدود و پرش داشته باشد. به خصوص در زمان پرش یا تغییر جهت ناگهانی احتمال کشیدگی کشاله ران زیاد است. این آسیب دیدگی در ورزشکاران رشته فوتبال زیاد است و همچنین 10 درصد کل آسیب دیدگی‌هایی که در ورزشکاران رشته هاکی اتفاق می‌افتند را شامل می‌شود.

علائم کشیدگی کشاله ران چیست؟

از علائم این آسیب دیدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • درد و التهاب در کشاله و داخل ران

 • احساس درد در زمان نزدیک کردن پاها به یکدیگر

 • احساس درد در زمان بالا آوردن زانو

کشیدگی کشاله ران معمولا به سه درجه تقسیم می‌شود:

 • درجه اول: درد خفیف همراه با کم شدن قدرت و حرکت پا

 • درجه دوم: درد متوسط، کم شدن قدرت پا در حد کم تا متوسط و آسیب دیدگی بافت عضله

 • درجه سوم: درد شدید، کم شدن شدید قدرت و کارکرد پا به دلیل پارگی کامل عضله

برای تشخیص کشیدگی کشاله ران، پزشک معاینه‌های فیزیکی انجام خواهد داد. در صورت نیاز برای تشخیص مشکلات دیگر اسکن اشعه ایکس و ام آر ای نیز ممکن است انجام شود.

درمان کشیدگی کشاله ران

خوشبختانه کشیدگی کشاله ران معمولا خود به خود درمان می‌شود. فقط به زمان و استراحت نیاز است. برای تسریع درمان می‌توان موارد زیر را انجام داد:

 • یخ گذاشتن داخل ران. برای کاهش درد و ورم می‌توانید از یخ استفاده کنید. متخصصان توصیه می‌کنند به مدت 2 تا 3 روز، هر 3 تا 4 ساعت، به مدت 20 تا 30 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید. اینکار را تا زمان از بین رفتن درد نیز می‌توانید انجام دهید.

 • کمپرس کردن ران. برای این منظور می‌توانید از باند کشی استفاده کنید.

 • استفاده از مسکن‌های ضد التهاب. استفاده از مسکن‌های غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ایبوپروفن (ibuprofen) می‌تواند در تسکین درد و التهاب موثر باشد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که اگر به مدت طولانی استفاده شوند ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشند. در نتیجه فقط در بعضی موارد باید استفاده شوند، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.

 • برای کمک به ترمیم بافت، پزشک تمرینات کششی و تقویتی تجویز خواهد کرد. بسته به درجه آسیب دیدگی، این تمرینات ممکن است بلافاصله بعد از آسیب دیدگی شروع شوند و یا بعد از چند روز استراحت تجویز شوند. میزان درد در زمان شروع این تمرنات تعیین کننده هستند. ممکن است آسیب دیدگی تشدید شود.

در اکثر موارد این درمان‌ها آسیب دیدگی را برطرف می‌کنند. اما نه همیشه. اگر این روش‌ها جواب ندادند باید به عمل جراحی فکر کنید. با اینکه عمل جراحی می‌تواند آسیب دیدگی را درمان کند، اما باید به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود. به این دلیل که همه افراد نمی‌توانند به سطح آمادگی قبل از عمل جراحی برگردند.

بنابراین نقاط مثبت و منفی آن را با پزشک بررسی کنید. باید راه حل دومی هم در نظر داشته باشید.

چه زمانی کشیدگی کشاله ران بهبود پیدا می‌کند؟

همه می‌خواهند بدانند چه زمانی می‌توانند به تمرینات خود برگردند و چقدر زمان می‌برد تا درد از بین برود. پاسخ آسانی برای این سوال وجود ندارد. مدت زمان لازم برای درمان، به شدت کشیدگی کشاله ران بستگی دارد. ممکن است 4 یا 6 هفته زمان ببرد، اما این زمان هم تقریبی است. سرعت بهبود آسیب دیدگی در افراد مختلف متفاوت است.

در طول درمان می‌توانید فعالیت‌هایی انجام دهید که فشار زیادی روی عضلات کشاله ران وارد نمی‌کنند. برای مثال دونده‌ها می‌توانند به شنا کردن بپردازند. هر کاری می‌کنید، عجله نکنید. سعی نکنید تا قبل از مشاده علائم زیر تمرینات خود به سطح قبل از آسیب دیدگی برکردانید:

 • باید بتوانید پای آسیب دیده را به راحتی پای دیگر حرکت دهید.

 • پای آسیب دیده باید به اندازه پای دیگر قوی شده باشد.

 • در زمان راه رفتن، آهسته دویدن، دو سرعت و پرش نباید احساس درد داشته باشید.

اگر قبل از درمان کامل آسیب دیدگی به خودتان فشار بیاورید، ممکن است آسیب دیدگی دوباره برگردد. و اگر کشیدگی بیشتر شود درمان آن سخت‌تر شده و مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز خواهد داشت. حتی ممکن است به ناتوانی دائمی منجر شود.

چگونه از کشیدگی کشاله ران جلوگیری کنیم؟

با توجه به اینکه کشیدگی کشاله ران می‌تواند دردناک بوده و باعث ناتوانی در حرکت کردن شود، بهترین توصیه پیشگیری است. شما باید:

 • قبل از فعالیت‌های فیزیکی، پا و عضلات کشاله را گرم کنید. دویدن آهسته و دیگر فعالیت‌هایی که دمای بدن را بالا می‌برند ریسک کشیدگی عضلات را پایین می‌آورند.

 • کفش مناسب و اندازه بپوشید.

 • همیشه شدت فعالیت‌های فیزیکی را به آرامی افزایش دهید. هر هفته بیشتر از 10 درصد افزایش ندهید.

 • در صورت احساس درد یا گرفتگی در کشاله و یا داخل ران تمرین را متوقف کنید.

 • به طور مرتب تمرینات کششی برای عضلات ران انجام دهید، مخصوصا اگر قبلا تجربه کشیدگی کشاله ران داشته‌اید.

ممکن است آسیب دیدگی‌های کشاله ران به دلیل وجود ضعف در جای دیگر نیز رخ دهند. اگر ورزشکار هستید و سابقه آسیب دیدگی کشاله ران دارید از پزشک متخصص خود بخواهید فعالیت‌هایی به شما معرفی کند که ریسک آسیب دیدگی مجدد را کاهش دهد.

منبع

http://www.webmd.com/fitness-exercise/groin-pull


برچسب ها